W marcu 2019 roku zmieniły się przepisy, które dotyczą prawo jazdy. Już od 4 marca 2019 roku „prawko” ma nowy wzór, a od 1 lipca, mają zajść znaczące zmiany w egzaminie praktycznym, dotyczące również długości oczekiwania na swoją kolejkę.

- Zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu - podkreśla Ministerstwo Infrastruktury.

Jakie dokładnie zmiany mają zajść i co zmieni się w egzaminie praktycznym?

Nowy wzór dokumentu na prawo jazdy w 2019 roku

Nowe zasady zostały wprowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury. Dotyczą one osób, które prawo jazdy dostały już po 4 marca 2019 roku.

Zmiana ta jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Prawa jazdy, które są  wydawane po 4 marca 2019 roku, nie zawierają adresu zamieszkania właściciela. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie dla kierowców, ponieważ zniknął obowiązek wymiany prawo jazdy w przypadku zmiany adresu zamieszkania. Dokumenty te nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet wtedy, kiedy zmieni się, miejsce zamieszkania. Do tej pory trzeba było to zrobić w ciągu miesiąca.

Kolejną dobrą wiadomością jest, że kierowcy zaoszczędzą na tych „rewolucjach”, ponieważ koszt wymiany prawo jazdy na nowe to 100,50 zł. Nie zmienia się to, że wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy, pozostaną ważne do wskazanego na nich terminu.

Bezterminowe prawo jazdy będzie trzeba wymienić najpóźniej w latach 2028–2033. Nowe uprawnienia będą miały już wtedy 15-letni okres ważności. Zmiany te mają na celu „odświeżenie” wizerunku osoby, która posiada uprawnienia.

Ministerstwo Infrastruktury podaje do wiadomości, że jest to dopiero początek zmian, dotyczących prawo jazdy. Cały czas trwają dyskusje związane z rozwojem systemu CEPiK 2.0, co w przyszłości może wiązać się z tym, że kierowcy nie będą musieli przy sobie mieć dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem kategorii B.

Nadchodzą zmiany w praktycznym egzaminie na prawo jazdy w 2019 roku

Zmiany mają głównie dotyczyć egzaminatorów. Po nowelizacji przepisów będą mogli w ciągu dnia przeprowadzić tylko osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B oraz jedne egzamin na godzinę. Ma to wpłynąć na zdawalność i oblewanie kursantów w celu wyrabiania dziennej normy przeprowadzonych egzaminów.

Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić nowe przepisy, dotyczące powyższych zasad, od 1 stycznia 2020 roku. Termin jest dość odległy ze względu na konieczność dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zmian.

Instruktorzy i egzaminatorzy nie będą musieli używać na dokumentach pieczęci. Wystarczyć będzie podpis -  imię i nazwisko oraz nr uprawnień. Te zmiany mają by wprowadzone od 1 lipca tego roku.