Na mazurskich jeziorach zapanowała moda na houseboaty, czyli barki mieszkalne, w których można poczuć się jak w domu. Mogą to być proste łodzie albo luksusowe wille na wodzie. Niektórymi z nich można pływać bez żadnych uprawnień.

Moda na houseboaty nabiera coraz większego rozpędu, dlatego dzisiaj już w większości firm czarterowych na Mazurach jachty tego typu stanowią podstawę oferty. Łódź typu houseboat jest niczym innym jak jachtem motorowym, spacerowym, posiadającym funkcje sypialniane. Houseboaty to bezpieczne łodzie, idealnie nadające się do rodzinnego wypoczynku: napędzane są silnikiem, praktycznie nie można ich wywrócić, wyposażone są w kuchnię, łazienkę, kajuty sypialne, mają ogrzewanie, a te najbardziej luksusowe - telewizory z anteną do odbioru kanałów z satelity, salony ze skórzanymi kanapami i porcelanową zastawę.

Houseboat dostarcza nam możliwość spokojnego podróżowania, praktycznie po każdym akwenie, gdyż przy stosunkowo dużej masie, ma niskie zanurzenie. Dodatkowo, posiada takie udogodnienia jak prysznic, toaleta czy w pełni wyposażona kuchnia. Na jego pokładzie można też wygodnie spędzić noc.
 
Ponadto, ich popularność wśród fanów żeglarstwa wynika również z tego, że można nimi pływać bez żadnych uprawnień. Jednak zawsze trzeba pamiętać, że na wodzie również obowiązują przepisy i jacht po wciśnięciu hamulca nie zatrzymuje się natychmiastowo w miejscu.

Koszt wypożyczenia houseboatu nie jest mały - w sezonie za tydzień pływania tym typem łodzi trzeba zapłacić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (za 4 do 7 osób, w zależności od klasy łodzi). Za najbardziej luksusowe houseboaty trzeba zapłacić 2,7 tys. euro za tydzień. Dla porównania - żaglówkę można wypożyczyć za ok. 200-500 zł za dobę.

Houseboaty mogą cumować w każdym porcie, a w Mikołajkach prywatna firma zbudowała dla tego typu łodzi specjalny port ulokowany na pływających pomostach - na razie jest to jedyny taki port na Mazurach.

 
Według ustawy o sporcie, bez patentu można pływać "na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h".